لوازم و قطعات يدكي لوازم و قطعات يدكي .

لوازم و قطعات يدكي

معرفي پلوس خودرو

پلوس

 

پلوس يكي از مهم ترين قطعات در جلو بندي خودرو است. نيروي توليد شده توسط موتور ماشين به جعبه دنده يا همان گيربكس و از آنجا ميل گاردان اين نيرو را به ديفرانسيل منتقل مي نمايد. در اين ميان ديفرانسيل وظيفه تنظيم دور چرخ ها را به عهده دارد و مابين چرخ هاي عقب و يا جلو ، راست و چپ و در ماشين هاي دو ديفرانسيل هم در جلو و هم در عقب، قرار دارد. براي اين كه نيروي وارد شده به ديفرانسيل به چرخ ها منتقل شود، ميله اي از درون ديفرانسيل به چرخ سمت راست و چپ وصل شده كه پلوس ناميده مي شود.

همان طور كه مي دانيد در خودروهاي دو ديفرانسيل همواره نياز به انتقال نيرو به چهارچرخ نداريم و در مواقع ضروري مي توان با درگير نمودن دنده، كمك چرخ هاي جلو را نيز وارد كار كرد.

در خودروهاي قديمي پلوس ها از طريق يك سري ساچمه نيرو را به شفت و پس از آن دوباره از طريق همين ساچمه ها به چرخ منتقل مي شد. اما در خودروهاي امروزي از طريق يك سه شاخه قوي كه درون سر پلوس جاي مي گيرد نيرو منتقل مي كند. اين سيستم اطمينان بيشتري نسبت به سيستم هاي گذشته دارد و ضريب انتقال نيروي بالاتري نيز به همراه دارد. در سيستم جديد در اكثر خودروهاي محرك جلوي جديد استفاده شده تا قدرت و گشتاور با ضريب اطمينان بالايي در تمامي شرايط به چرخ منتقل مي شود.

با توجه به آنچه گفته شد در حالتي كه خودرو در وضعيت چهار چرخ نيست، نيرو فقط به چرخ هاي عقب منتقل مي گردد، ولي در اثر گردش چرخ هاي جلو، پلوس به آنها نيز متصل خواهد شد. كه اين خود باعث استهلاك بي مورد و مصرف سوخت زيادتر و كاهش سرعت چرخ ها و ماشين مي شود.
پلوس خلاص كن چيست؟

براي جلوگيري از اين استهلاك بي مورد است كه پلوس خلاص كن به كمك مي آيد و اين مسئله را حل مي نمايد. اين وسيله بر روي مركز چرخ هاي جلو و درواقع انتهاي پلوس هاي جلو وصل مي شود و بر روي آن اهرمي قرار دارد كه داراي دو وضعيت آزاد و درگير مي باشد.
روش استفاده از پلوس خلاص كن

زماني كه نيازي به استفاده از دنده كمك نداريم، يعني درواقع احتياج به انتقال نيرو به چرخ هاي جلو نداريم، اين اهرم بايد در حالت آزاد باشد و در غير اين صورت، يعني وقتي بخواهيم نيرو را به هر چهار چرخ منتقل كنيم، اين اهرم را در حالت قفل يا Lock قرار مي دهيم.

چند نكته در مورد سيستم پلوس خلاص كنپلوس

۱- برخي اتومبيل ها از سيستم FullTime 4WD يا درگير بودن هميشگي چهار چرخ استفاده مي كنند كه در اين صورت پلوس خلاص كن ندارند و اصلا لزومي براي نصب آن نيست. مانند رنجروور يا بليزرهاي مدل ۱۹۷۸ به بعد.

۲- در اتومبيل هايي كه پلوس خلاص كن دستي است، براي استفاده بهتر و اصولي تر از دنده كمك و در واقع سيستم چهارچرخ اتومبيل، بايد هنگام وارد شدن به مسيرهاي خاكي يا برفي، و يا كلا مسيرهايي كه احتمال استفاده از دنده كمك اتومبيل مي رود، پلوس ها را قفل كرد. چراكه در بعضي مواقع ايستادن براي قفل كردن پلوس ها و سپس استفاده از دنده كمك، خود باعث گير كردن خودرو و فرورفتن آن در زمين هاي برفي گلي يا شيب هاي تند مي شود.

۳- در برخي خودرو ها، شركت سازنده به صورت روتين پلوس خلاص كن اتوماتيك برقي تدارك ديده كه به مجرد قرار دادن اهرم دنده كمك در حالت چهارچرخ، پلوس ها قفل مي شود و زماني كه اهرم به حالت دوچرخ بر گردد به صورت اتوماتيك آزاد مي گردد؛ مثل نيسان پيكاپ يا تويوتا لندكروز

۴- اگر زماني اهرم پلوس خلاص كن از حالت قفل خارج نشد و يا عكس اين حالت پيش آمد، به هيچ وجه نبايستي با ضربه زدن يا انبردستي آن را جابه جا نمود و فقط كافي است كمي اتومبيل را به عقب و يا جلو حركت دهيم و دوباره امتحان كنيم حتما جابه جا خواهد شد.

۵- در نهايت دقت داشته باشيد كه پلوس خلاص كن هر دو چرخ هميشه در يك وضعيت باشند، يعني يا هر دو قفل باشند و يا هر دو آزاد.


برچسب: ، انواع پلوس خودرو، قطعات پژو 405، لوازم يدك 405، پلوس چيست، چند نكته در مورد سيستم پلوس،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۴ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۰۹:۳۷:۴۹ توسط:faezeh موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :